כנס סוכרת הריון באיכילוב

צוות שוגר מאמי ביקר בכנס סוכרת ההריון שהתקיים באיכילוב. לכל מי שפספסה ולא הייתה סיקרנו בשבילכן את ההרצאות ושלב השאלות תשובות שהיו בכנס

ההרצאה הראשונה הייתה של פרופ' יריב יוגב, מנהל בית החולים ליס, שדיבר על השמנה בזמן הריון – האם הכרחית או שאפשר לרדת במשקל.

20160517_201726

ראשית פרופ' יוגב דיבר על כמה שההשמנה נפוצה היום ולא רק במדינות מערביות אלא גם במדינות עולם שלישי מדובר על  30-40% שמנים מכלל אוכלוסיית העולם ויותר ויותר השמנה אצל מתבגרים ומתבגרות. ככל שיש יותר השמנה כך אנחנו רואים עליה גם באחוזי מחלות בינהם הסנדרום המטאבולי שמגביר סיכויים לסוכרת ומחלות נוספות. כך שנמצא שהגורם מספר 1 של תמותה בנשים הם הסיבוכים של השמנת יתר. ההריון הוא חלון ההזדמנויות לתת לאישה כלים למנוע את התפתחות הסינדרום המטאבולי. השמנה ומשקל עודף קשורים לסיבוכים בהריון בינהם – סוכרת, רעלת הריון, ניתוחים קיסריים בעקבות עובר גדול.

IMG-20160517-WA0012

לאחר ההסבר הזה פרופ' יוגב שואל האם נכון מבחינה אימהית לרדת במשקל בזמן ההריון?

התשובה מורכבת יותר מכן או לא. וזה תלוי ברמות עודף המשקל. נמצא לפי מחקרים שנשים עם השמנה בדרגות גבוהות שיורדות במשקל, שיש ירידה בסיבוכים. הוצגו שני מחקרים רבי משתתפות שהראו הטבה מבחינת סיכונים ליולדת ומבחינה עוברית כשיש ירידה במשקל כשהדגש הוא על עודף משקל משמעותי.

IMG-20160517-WA0014
בשלב זה, פרופ' יוגב שואל מה הגישה הכי טובה להתמודדות עם סוכרת ההריון?
הדבר הראשון הוא משמעת עצמית, שנית יעוץ דיאטנית מאוד פרטני ומאוד אישי שכולל שמירה על ויטמינים ומינרלים. חשוב מאוד לא להיות רעבה ולהבין שאין דיאטה אחת. לכל אחת יש את ההתאמות שלה וכמובן לא לשכוח פעילות גופנית כמו הליכה.

הרצאה שניה בכנס הייתה של עדי מור, תזונאית קלינית.

עדי המשיכה את דבריו של פרופ' יוגב והדגישה שאישה בהריון לא צריכה להיות רעבה! כל אישה שמבינה שהיא עם סוכרת הריון הריון או בחשד לסוכרת הריון צריכה לקבל ייעוץ דיאטה אישי. יש לנו מספר הדמנויות לקחת את השליטה לידיים ואפשר לפעול להימנעות מסיבוכים לפני, במהלך (איזון סוכר, עלייה תקינה או ירידה במשקל עודף משמעותי) ואחרי ההריון.

IMG-20160517-WA0011

לסוכרת ההריון ישנן השפעות ארוכות טווח עלינו ועל הילוד – סוכרת בהמשך החיים, ילד שמן יותר, התבגרות בעודף משקל והסיכונים שבאים עם עודף המשקל.

נמצא שהלמידות המשמעותיות של הילד שלנו מתחילות עוד ברחם – חשיפה לאוויר, רגשות ואוכל – מה הוא לומד ממה שאנחנו נותנות לו.
האוכל משדר לתינוק לאיזו סביבה הוא הולך להיוולד. והדגש צריך להיות על תזונה מיטבית להתפתחות העובר כשהשחקן המרכזי לאיזון הוא הפחמימות. לכן לכל אישה צריך לבנות תפריט לפי ההעדפות שלה ולפי התאמה נכונה ומדוייקת יותר לצורכי ההריון. בדגש על פחמימות מורכבות ביחד עם סיבים תזונתיים. חלוקה לארוחות קצובות, ניטור סוכר בצום ואחרי הארוחות, מעקב על עליה/ ירידה במשקל והמלצות לפעילות גופנית.

IMG-20160517-WA0013

בשלב זה הצטרף, ד"ר שרון מסלוביץ' לפנל של שאלות ותשובות. להלן סיכום התשובות שניתנו:

  1. אינסולין, מהו האינסולין? – האינסולין הוא הורמון גדילה ואינו עובר שילייה. זהו בעצם אותו אינסולין שאנחנו מייצרות רק בצורה מלאכותית. הגוף לא מתרגל לאינסולין. לקיחת אינסולין לא תגביר את הסיכוי להזדקק לאינסולין בעתיד.
  2. לידה עם סוכרת – מתי ואיך? אם האישה מאוזנת לחלוטין אין בעיה למשוך הריון. הרוב המוחלט של נשים עם סוכרת מאוזנת יולדות ללא סיבוכים קשורים לסוכרת.בסוכרת מאוזנת כמעט ולא מתערבים.
  3.  לידה עם סוכרת שמאוזנת באינסולין – לנשים שמקבלות אינסולין יש ניטור שעתי של סוכר  ואיזון הסוכר בין 80-100
  4. כשהסוכרת אינה מאוזנת אז יש התערבות ומעקב יותר גבוה במקרה של התקרבות ל-4 קג יומלץ על השראת לידה ובמידה והערכת המשקל עוברת את ה – 4 ק"ג יומלץ על קיסרי כדי להימנע מלידה עם פרע כתפיים. ההסבר לגבי פרע הכתפיים הוא שמעבר לעובר גדול, חלוקת המשקל הולכת בחלקה אל הכתפיים ואז ההתברגות לתעלת הלידה יכולה להיות בעייתית יותר
  5. נשים עם סוכרת הריון אינן יכולות ללדת בחדר הלידה הטבעי אך אין שום מניעה ללדת טבעי בחדר לידה רגיל ולהיות חלק מפרוייקט מחוברות (אפס הפרדה). ההתיחסות לסוכרת הריונית שמטפלים בה נכון היא כאילו לאישה אין סוכרת והתוצאות המילדותיות אצל נשים עם סוכרת הריון מאוזנת הן טובות יותר.
  6. שאלה לגבי העמסת הסוכר בשבוע מאוחר – מאמר של ד"ר מסלוביץ גילה שהעמסה בסוף ההריון תקפה כמו בשבועות 24-28.

היה לנו מאוד משמח לשמוע על ההתפתחות שיש בגישה למתוקות בבית החולים במהלך ההריון ובזמן הלידה. בכלל היה משמח להיות חלק מכנס ייחודי המכוון להפחית את הלחץ ולתת כלים להתמודדות נכונה יותר.
אנו מזכירות לכן את קבוצת התמיכה שנפתחת בקרוב בליס ומזמינות אתכן לקבל את כל הפרטים החשובים כאן.

שלכן,

צוות שוגר מאמי

logo_small_withText_pink

כתיבת תגובה