10 הטיפים להורדת הסוכר בצום

20151129_104248

חלקנו מתעוררות עם סוכר גבוה בבוקר, זאת אחת התופעות הנפוצות בסוכרת הריון. הדרישה של הרופאים היא ערך של  90/95mg/dl מקסימום וחלקנו מתקשות להגיע לערכים האלה. למרות שאין סכנה לעובר בערכים מעט יותר גבוהים מאלו אנחנו נמליץ לשאוף לערכים אותם הרופא מבקש. לפני שנסביר את הסיבות לסוכר הגבוה בשעות הבוקר אספנו בשבילך 10 טיפים לשיפור הערכים בצום.

  1. הורדת לחץ ומתח – "דבר ראשון תירגעי". לעיתים, אנחנו לחוצות מציפיות הרופא התזונאית והאחיות וכן מעצמינו. תחושת ההישגיות לערך טוב מגבירה את תחושת הלחץ כשלמעשה ערכים סביב ה – 100mg/dl אינם מסוכנים עבורנו או עבור העובר. אנחנו כבר יודעות שתחושת רוגע עוזרת לנו לשמור על רמת סוכר טובה. אם את בכל זאת לחוצה אנחנו מזמינות אותך לקרוא את הפוסט שלנו בנושא הפחתת הלחץ.
  2. מדידה נכונה – חלק מאיתנו מודדות את הסוכר מיד עם ההתעוררות לפני ששטפנו ידיים. זה מאוד נוח לשמור את הגלוקומטר ליד המיטה, בעיקר אם אנחנו מתעוררות באמצע הלילה בתחושת היפו (סוכר נמוך), אך ידיים נקיות הן מפתח למדידה מדויקת ולכן אנא הקפידי לנקות את הידיים עם סבון ומים לפני המדידה. טיפים נוספים למדידה מדויקת ונכונה ניתן למצוא כאן.
  3. פעילות ספורטיבית – כל פעילות שתזיז את הגוף ותעלה קצת את הדופק תהיה טובה: שחיה, הליכה, יוגה, פילאטיס או כל שילוב ביניהם ופעילויות נוספות יעזרו להוריד את הערכים ולשמור עליהם.
  4. שינוי סדר וסוג הפחמימות במהלך היום – מכיוון שאנחנו כבר יודעות שכל גוף עובד אחרת וכל אחת מגיבה אחרת לסוגי הפחמימות השונים כדאי לבדוק אילו פחמימות עובדות אצלנו טוב ואינן מעלות את הסוכר. בנוסף נבדוק באיזה שעה עולה לנו יותר הסוכר ושם נפחית או נבחר פחמימה שפחות מעלה.
  5. שינה טובה ורצופה – אין כמו שינה טובה שמסייעת להורדת רמות הסטרס בגוף אם אין סיבה מיוחדת לקום באמצע הלילה נסי לארגן לעצמך שינה רצופה וארוכה ולנוח כשאפשר.
  6. אכילת מזונות המכילים מגנזיום – ירקות ירוקים כהים כמו תרד, רוקט, ברוקולי, אספרגוס, עלים ירוקים ועשבי תיבול למיניהם, אבוקדו, ציר עצמות ואגוזים (לא יותר מחופן ביום) כמו פקאן ושקדים. מעבר להיותם טעימים ומגוונים הם גם עשירים במגנזיום. המגנזיום משפר את הרגישות לאינסולין ובעצם מוריד את התנגודת לאינסולין וכך גם התוצאה בצום תרד.
  7. תיסוף אומגה 3 – כמו המגנזיום גם לאומגה 3 יש קשר להורדת התנגודת לאינסולין. הורדת התנגודת תוריד גם את הסוכר בצום. בנוסף נמצא שאומגה 3 משפרת את פרופיל השומנים בדם ויש לה עוד הרבה תכונות חשובות נוספות לאם ולהתפתחות העובר. לכן, כדאי לשלב בין אכילת דגים ותיסוף אומגה 3 ממקור איכותי.
  8. ארוחת לילה – כחלק מהתפריט שקיבלת מהתזונאית יתכן וקיבלת המלצה לארוחת לילה. הארוחה צריכה להאכל בטווח של חצי שעה לפני השינה ולא יותר מזה כדי שהיא תהיה יעילה.  הבסיס לארוחת הלילה אמור להיות שילוב של מעט פחמימה ושומן ועם זאת יהיו בנות שיצטרכו יותר שומן ופחות פחמימה ולהפך. לכן, כל עוד את מתעוררת עם ערך סוכר לא תקין המשיכי לשנות את כמות וסוג הפחמימה והשומן.
  9. קיצור/ הארכת הצום – צום הלילה אמור להימשך 8 שעות כשהמדידה היא מיד עם ההתעוררות, ניתן לנסות לוותר על ארוחת הלילה או לשנות במעט את שעות השינה – לקצר במעט שינה או להאריך אותה ובכל מקרה כמו שנאמר בסעיף 5 יש חשיבות בשינה רצופה.
  10. אינסולין או תרופה – כשתגיעי למרפאת ההריון בסיכון, יתנו לך אפשרות ותקופה לאזן את הערך בצום באמצעות התזונה אך יתכן ולמרות הניסיונות, ערך הסוכר בצום לא יתאזן. זאת לא אשמתך! אז יחד עם הניסיונות תקבלי המלצה להתחיל להזריק אינסולין או לקחת כדור (בדרך כלל גלובן או מטפורמין) כדי שהטיפול יהיה יעיל, המשיכי לנסות את הטיפים המוצעים בפוסט זה במקביל לנטילת האינסולין או הכדור.

יש לך טיפים והצעות נוספות ? אנא שתפי אותנו כדי שבנות אחרות ידעו מה יכול לעבוד

צוות שוגר מאמי,

logo_small_withText_pink

 

כתיבת תגובה