מסע אל תוך האוכל

אנחנו אוכלות כל יום, במשך כל החיים מזונות שונים. אנחנו מכירות אותם בשמות שלהם: חלב, תפוח, קציצות.. אבל לא יודעות בעצם ממה הם מורכבים. מה זה אומר כשאני בוחרת לאכול יוגורט ואיך זה שונה מפרוסה עם גבינה או חזה עוף ובטטה? והכי חשוב – איך אני יכולה להשפיע על הסוכר על ידי ההיכרות עם כל מזון ומזון?

ואנחנו לגמרי יכולות להשפיע!

פחמימות, חלבונים, שומנים…

יכול להיות שאתן כבר מכירות אותם, בטוח שמעתן עליהם אבל כאן נשייך אותם לסוכרת ונוכל להניח את הפחד מהאוכל בצד ונדע לזהות האם הוא טוב לנו ולבייבי או רע.

פחמימות הן פשוט מילה מדעית יותר לסוכרים. יכול להיות שכבר שמעתן שבסוכרת הריון צריך להפחית בפחמימות היות והן משפיעות מאוד על רמות הסוכר שלנו בדם לאחר האוכל והגוף שלנו לא יודע כרגע להתמודד עם כמות גדולה של פחמימות כפי שניתן לקרוא בפוסט אמאלה סוכרת. חשוב שנדע שגם מהקבוצה הזאת אפשר ואף חשוב לצרוך, השאלה היא אילו פחמימות כדאי לשלב בתזונה. הפחמימות נחלקות לכמה קבוצות. החלוקה המוכרת היא לפחמימות פשוטות כמו קמח לבן, סוכר ותפוח אדמה והפחמימות המורכבות כמו קמח מלא, בטטה וכוסמת. אנחנו רוצות לערוך הפרדה לפחמימות שמגיעות מדגנים, פחמימות מירקות ופחמימות מפירות. הפחמימות שנעדיף הן מירקות כמו בטטה, סלק, גזר ודלעת. גם פירות אפשר לשלב במהלך היום – עד שתי מנות פרי ביום. קבוצה נוספת שמכילה כמות פחמימות לא קטנה היא קבוצת הקטניות. מעבר לפחמימות הן מכילות גם חלבון וכמות לא קטנה של סיבים תזונתיים.

חלבונים הם קבוצה חשובה מאוד לנו היות והיא משמשת לבניית רקמות ולתפקוד שלהן. חלבונים אפשר לקבל מן החי דרך ביצים, בשר, דגים וגבינות או מן הצומח דרך קטניות, דגנים וזרעים. לנו, המתוקות, כדאי לקבל את החלבונים ממזונות שלא מכילים הרבה פחמימות ולכן נעדיף בשר, דגים, גבינות שמנות (ככל שיש יותר שומן בגבינה כך יהיו בה פחות פחמימות). החלבונים יכולים גם הם להפוך לסוכר בדם אך בדרך כלל אין צורך לספור את החלבונים בתזונה. רק סוכרתיות שלא יצליחו להתאזן עם רמות הסוכר לאורך זמן יידרשו לשים לב לכמות החלבונים.

שומנים. תמיד אמרו לנו להתרחק מהם, שהם לא בריאים ומשמינים. אז אמרו. אם נבחר בשומנים בריאים נוכל לתרום לבריאות שלנו ושל העובר, לתחושת השובע שלנו ולרמות סוכר מאוזנות יותר. אז מי הם השומנים הבריאים? שומנים בלתי רוויים מן הצומח (אבוקדו, קוקוס, זיתים ושמן זית, אגוזים טבעיים) ושומנים רוויים מן החי (ביצה, בשר, חמאה). השילוב שלהם עם האוכל מאט את עליית הסוכר בדם היות והם מתפרקים לאט במערכת העיכול. מהסיבה הזו בדיוק הם תורמים לתחושת שובע לאורך זמן.

עכשיו כשאנחנו מכירות ויודעות ממה מורכב המזון שלנו כל שנשאר לנו זה להבין איך אנחנו קוראות את הטבלה הזו שיש על המוצרים בסופר, על זה בדיוק נדבר בפוסט טבלת ערכים תזונתיים .

המשיכי לעקוב אחרינו דרך דף הפייסבוק של שוגר מאמי

שלך,

צוות שוגר מאמי

 logo_small_withText_pink

כתיבת תגובה